Zdjęcie czy wizualizacja? Fotorealizm w wizualizacjach architektonicznychBlog »

Fotorealizm to taki sposób tworzenia obrazów, filmów i animacji, aby powstałe obrazy czy grafiki wyglądały możliwie jak najbardziej realnie. Rozwój grafiki komputerowej umożliwia tworzenie fotorealistycznych krajobrazów, budynków, pojazdów, przedmiotów i ludzi. W większości przypadków, na pierzy rzut okna nie sposób rozpoznać czy dany obraz to zdjęcie, czy praca grafika komputerowego.

Mimo wszystko, realistyczne odwzorowanie żywych postaci i zwierząt przy pomocy technik komputerowych wciąż jest stosunkowo dużym wyzwaniem. Podobnie jest z obiektami nieożywionymi, bez względu na ich gabaryty. Dla grafika komputerowego tworzenie fotorealistycznych elementów to wiele godzin ciężkiej pracy i… nieustanny trening cierpliwości. Już samo realistyczne odwzorowanie szczegółów roślinności, która odgrywa główną rolę w wizualizacjach terenów zielonych, jest skomplikowane i może zająć bardzo dużo czasu. W przypadku wizualizacji obiektowej, uwagę należy poświęcić każdemu detalowi – każdy szczegół, różne tekstury, znaki rozpoznawcze, a nawet cienie, to ciężka i żmudna praca.

Również w wizualizacji wnętrza należy pracować przede wszystkim ze szczegółami: na przykład kąt i natężenie padającego światła, obecność cienia, a także poszczególne, nierzadko złożone elementy wyposażenia pomieszczeń. Fotorealistycznie wykonana wizualizacja wnętrza może więc w bardzo dużym stopniu przypominać zdjęcie. Warto wiedzieć, że na podstawie kilku cech obrazu możemy spróbować ocenić, czy widzimy zdjęcie, czy wizualizację. Należy zwrócić uwagę na zbyt jasne światło naturalne, zbyt dokładnie przedstawione załamania tkanin lub idealnie ustawione elementy wyposażenia – gdy obraz jest tak dokładny, że aż przerysowany, mamy do czynienia z wizualizacją.

Fotorealistyczne wizualizacje architektoniczne

Profesjonalne przygotowanie pełnej  wizualizacji architektonicznej, która będzie fotorealistyczna, również wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i nakładów pracy. Właśnie takie wizualizacje mają największą wartość dla klientów – na przykład deweloperów, prywatnych nabywców, władz i innego rodzaju inwestorów. Wizualizacja, w tym przypadku, to „zdjęcie” nieistniejącego jeszcze budynku, które ma zachęcić nabywców do kupna obiektu. Taka atrakcyjna forma przedstawienia projektu architektonicznego ma duże znaczenie, ponieważ tego typu inwestycje są kosztowne, użytkowane przez wiele lat i zaliczają się do kategorii poważnych decyzji – wizualizacja pomoże w jej podjęciu.

Fotorealistyczna wizualizacja architektoniczna jest o tyle trudna, że składa się na nią wiele złożonych elementów. Taki projekt zawiera nie tylko bryłę budynku, ale również jego najbliższe otoczenie. W niektórych wizualizacjach możemy zobaczyć również fragmenty wnętrza oraz obiekty umieszczone w bliskim otoczeniu budynku – taka ilość szczegółów w dużym stopniu wydłuża czas tworzenia wizualizacji architektonicznej i wpływa na trudność jej wykonania. Aby projekt wizualizacji można było uznać za fotorealistyczny, konieczne jest zwrócenie uwagi na cienie oraz padające światło, odbicia obiektów w szybach oraz szczegóły elewacji budynków.

Czy wizualizacja architektoniczna ma szansę być na tyle realistyczna, aby można ją było pomylić ze zdjęciem? Na pierwszy rzut oka tak, jednak w przypadku fotorealistycznych wizualizacji architektonicznych, pojawia się kilka szczegółów, które ułatwiają rozpoznanie pracy grafików. Jest to otoczenie: brak samochodów, znaków drogowych i informacyjnych, a także niezbyt naturalne, „doklejone”, postacie.

« »
W celu darmowych konsultacji
zadzwoń 730 990 602

pobierz naszą ofertę:
Katalog VisualForm